رئیس ما در بخش تولید رقیب ماست

در حاشیه جشن تقدیر از کارکنان نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان فرصتی دست داد تا با فعالان بخش خصوصی نیروگاهی ایران در خصوص مشکلات و چالش‌های صنعت تولید برق گفتگو شود.

به گزارش  پایگاه خبری نیروگاهیان به نقل از برق نیوز، در حاشیه جشن تقدیر از کارکنان نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان فرصتی دست داد تا با فعالان بخش خصوصی نیروگاهی ایران در خصوص مشکلات و چالش‌های صنعت تولید برق گفتگو شود. پرشیان فولاد مالک نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان، سلطانیه زنجان و نیروگاه سیکل ترکیبی زواره بوده و این شرکت بعنوان نماد بخش کاملا خصوصی تولید برق در کشور یاد میشود.

مدیر تجارت شرکت پرشیان فولاد در گفتگو با برق نیوز با بیان اینکه موتور و زیر ساخت توسعه اقتصادی کشور برق است گفت: ما بعنوان بخش خصوصی فعال در صنعت برق برای بهینه سازی اقدام کردیم، اما به نتیجه نرسیدیم و با اینکه در خاموشی‌های تابستان صنایع بیش از ۱۰ میلیارد دلار خسارت دیدند و به اقتصاد کشور لطمه وارد شد، اما تفکر قدیمی و سنتی حاکم بر صنعت برق اجازه تغییر ساختار اقتصادی برق را نمی‌دهد.

غلامرضا منانی گفت: وزارت نیرو ۱۰۰ همت بدهکار است که بخش عمده آن به صنعت نیروگاهی است این درحالی است که این انرژی ارزان به صنایعی تعلق می‌گیرد که صادرات دارند. فولاد در کدال ۹۰ همت سود اعلام کرده درحالی که نیروگاه‌ها ۹۰ همت ضرر داشته اند!. معتقدم صندوق توسعه ملی به وظیفه خود در صیانت از پول ملی درست عمل می‌کند، ولی اقتصاد برق باید اصلاح شود تا صندوق توسعه حاضر به تامین مالی پروژه‌های برقی گردد و این موضوع در سیاست گذاری‌های کلان وزارت نیرو باید دیده شود.

وی اظهار داشت: با اینکه رهبری بر افزایش راندمان نیروگاه‌ها تاکید داشتند، اما در مدیریت‌های اجرائی عملیاتی نشد. اگر نیروگاه‌های گازی در سال ۹۲ سیکل ترکیبی شده بودند فقط در ۷ سال گذشته ۱۳ میلیارد دلار سودآوری رخ می‌داد و در مجموع در طی ۱۰ سال گذشته ۲۱ میلیارد دلار برای کشور منفعت ایجاد میشد و امروز نیز دچار بحران کمبود برق نمی‌شدیم. حدودا ۱.۳ میلیارد دلار بدهی نیروگاهی به صندوق توسعه ملی است اگر از قبل از صنایع پول واقعی برق گرفته میشد نیروگاه‌ها به صندوق توسعه ملی بدهکار نمی‌ماندند.

منانی تاکید کرد: مشکل اینجاست که خصولتی‌ها رقیب بخش خصوصی شده اند. در سندیکای تولیدکنندگان برق نیز خیلی از اعضا وام دار دولت هستند و نمی‌توانند بدون لکنت صحبت کنند.

مجری بخش بخار نیروگاه سلطانیه زنجان در ادامه بیان داشت: برق زیرساخت زیرساخت هاست. حرمت امام زاده به متولی آن است. ما از وزارت نیرو گل به خودی می‌خوریم و رئیس ما رقیب ما شده است. نماینده بخش خصوصی تولید برق در هیات تنطیم بازار برق کیست؟

ابراهیم کریمی در همین خصوص گفت: نیروگاه سلطانیه زنجان باید تعمیرات اساسی شود، اما به ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز است که با این شرایط تامین آن دشوار است. زمین بازی تراز نیست و بخش دولتی برای تعمیرات اساسی نیروگاههایش ردیف بودجه دارد، اما بخش خصوصی تنها باید از فروش برق تامین نماید که پاسخگو نیست.

وی تاکید کرد: وزارت نیرو تمایلی برای اصلاح ساختار اقتصاد برق ندارد و بر اساس قوانینی نظیر ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر باید راه‌کار‌های پیشنهادی مناسب شامل بیع متقابل، صادرات برق یا خرید تضمینی برق باید به نحوی تعیین میشد که نیروگاه‌ها امکان بهینه سازی داشته باشند یا نیروگاه‌های جدید احداث شوند. وزارت نیرو صادرات برق را برای خود مصادره کرده است و اگر شرایطی برای صادرات برق توسط بخش خصوصی ایجاد میشد خیلی از مشکلات صنعت نیروگاهی برطرف می‌گردید. جالب است بدانید بانک‌ها حتی نیروگاه‌ها را بعنوان ضمانت قبول نمی‌کنند، چون می‌دانند شرایط اقتصادی نیروگاه‌ها چگونه است.

مدیر پیشین نیروگاه شهید محمدمنتظری اصفهان بیان داشت: نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان بعنوان نیروگاهی روسی تکنولوژی پایین تری نسبت به نمونه‌های اروپایی دارد و لذا منابع مالی بیشتری برای تعمیرات و بهره برداری نیاز دارد. این منابع الان وجود ندارد و تهدیدی جدی برای ادامه فعالیت نیروگاه شده است. تعداد توقف‌های اضطراری بیشتر شده و قطعات قابل تعویض نیستند. تحریم‌های ظالمانه سبب شده است تامین قطعات یدکی خیلی سخت شود.

عبدالغور ضیائی در ادامه توضیح داد: هزینه‌های تعمیرات نیروگاهی ارزی، اما درآمد‌ها ریالی است. با پیگیری‌های بخش خصوصی ۳۰ همت در مجلس تصویب شده، اما مشکل اینجاست که وزارت نیرو احساس بدهکاری نمی‌کند. اگر وزارت نیرو احساس وظیفه در پرداخت تاخیر تادیه میکرد برای پرداخت بدهکاری اش همت می‌کرد. تفکر سنتی وزارت نیرو باعث شده تا اقتصاد را درست درک نکرده و باور به تغییر نداشته باشند.

مدیر سابق نیروگاه در ادامه توضیح داد: هزینه راه‌بری نیروگاه بدون در نظر گرفتن قیمت سوخت از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ بیش از ده برابر شده است، ولی قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها تنها به حدود سه برابر افزایش یافته که سبب تضعیف بنیه اقتصادی بنگاه‌های تولید برق شده است.

مصطفی کلوشانی مجری ساخت نیروگاه شهید محمدمنتطری اصفهان ضمن اشاره به ساخت این نیروگاه در ۴۲ سال قبلتر بیان داشت: معتقدم مدیران ما به خوبی اوضاع اقتصادی را میفهمند، ولی تقصیر را گردن دیگری می‌اندازند. هنوز نیروگاه‌های ۶۰ سال قبل دارند بهره برداری می‌شوند. ما در کشور باید حداقل ۱۵ درصد اضافه تولید داشته باشیم که اگر نیروگاهی از مدار خارج شد بازم بتوانیم تامین کننده برق کامل باشیم، اما الان با کمبود روبه رو هستیم.

محمد فلاحتیان مدیر عامل هلدینگ پرشیان ضمن تشکر از تمام کارکنان زحمت کش صنعت برق و تبریک پنجم اسفندماه به عنوان روز مهندس به همه مهندسان کشور در پایان دو پیشنهاد به منظور بهبود شرایط موجود نیروگاه‌ها و عبور از بحران کنونی مطرح نمود: اول اینکه شرکت‌های مصرف کننده برقی که بخشی از محصولاتشان صادر می‌شود به همان نسبت برق را با تعرفه جهانی دریافت نماید و وزارت نیرو ملزم به پرداخت حق السهم نیروگاه‌ها از این درآمد جدید شود. دوم اینکه شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به نیروگاه‌های کنونی اجازه دهد ۱۰ درصد از برق خود را با تعرفه صنعتی به مصرف‌کنندگان صنعتی بفروشند و باقمیانده آن به میزان ۹۰ درصد را در بازار برق مانند رویه کنونی همچنان به وزارت نیرو بفروشند.